KKTC Araç Muayene İşlemleri

17 Eylül 2018
KKTC Araç Muayene İşlemleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Motorlu Araç Muayene Ücretleri
Lefke, Güzelyurt, Lefkoşa Motorlu Araç Dairesi, Mağusa bölgelerindeki vergi dairelerinde yatırılabilir.

KKTC Araç Muayene İstasyonları, Yerleri

Lefkoşa, Mağusa, Güzelyurt ve İskele bölgelerinde Polis Müdürlüğü sorumluluk bölgelerinde yapılmaktadır.

  1. Lefkoşa'da Sanayi Bölgesi içindedir. Mercedes Kombos'un yan tarafındaki tali yoldan giriş yapılarak ulaşılabilir.
  2. Güzelyurt'ta Polis Müdürlüğünün arka sokağında muayene istasyonu bulunmaktadır.
  3. Lefke'de sadece belirli saat ve günlerde Lefke Polis Karakolunda yapılmaktadır.

Kıbrıs Araç Muayene Saatleri

Muayeneden sorumlu polis memuru tarafından mesai saati başlangıcından yarım saat sonra başlayıp, mesai bitiminden bir(1) saat önce sona erer.

Araç Muayene İşlemleri

  1. Araç sahipleri veya sürücüleri, araçlarının muayenesi esnasında hazır bulunarak, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına bağlı Lefkoşa'daki Motorlu Araçlar Kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesi'nden, Kazalarda ise Kaza Gelir ve Vergi Dairelerinde bulunan Araç Kayır ve Ruhsatlandırma Şubesine bağlı birimlerden alacakları belgelerini muayene memuruna ibraz etmekle yükümlüdürler. Araç sahipleri adına motorlu araç makinistleri veya diğer şahıslar tarafından muayeneye ibraz edilen araçların, sahibinin sürekli ikamet ettiği bölgeden başka bir bölge dışındaki muayene merkezlerinde muayene işlemlerinin yapılmayacağı önemli bildirilir.
  2. Aracın muayene zorunluluğu olup da geçerli seyrüsefer ruhsatı olamayan araçların, muayene amaçları için Üçüncü Şahsa karşı sigorta belgeleri olması halince, muayene merkezine götürülebilir.
  3. Muayeneye ibraz edilecek araçların, gerektiği gibi temiz, boyanmış ve gerek makine gerekse ışık tertibatı ve diğer aksamları iyi, çalışır ve salim durumda olmalıdır. Bütün teçhizat, alet ve edevat ile lastikler seyrüsefere uygun bir durumda bulunmalıdır.

Not:

Muayene için saptanan sürenin son gününün geçmesinden sonra, bu duyuru kapsamına giren herhangi bir aracın muayenesi yaptırılmamış ise kullanılması yasaktır. Aracın seyrüsefer ruhsatı olmasına rağmen, araç muayenesi olmayan araçların seyrüsefer ruhsatı bu belgeyi alana kadar geçersiz sayılır. İzdiham ve zorlukların giderilmesi ve fazla harç ödenmesini önlemek bakımından ilgililerin araçlarını duyuruda belirtilen tarihlerde ilgili muayene merkezlerine götürmeleri önemle rica olunur.

Haber Yorumları